Şeful statului, care era însoţit doar de ofiţerii SPP, a cumpărat mai multe produse alimentare, între care fructe, roşii, iaurt, apă şi a stat de vorbă cu clienţii hypermarketului.
Traian Băsescu a precizat că a „acoperit integral” lista de cumpărături pe care a făcut-o soţia sa.
Întrebat dacă ar putea fi văzut mai des la cumpărături pe viitor, preşedintele a răspuns: „V-aţi obişnuit ca de câte ori veneam la cumpărături să spuneţi: «E în campanie». Eu am fost anul trecut tot timpul, o dată la două-trei săptămâni sunt la cumpărături, că sunt singurul care face cumpărăturile mari în familie”.
Băsescu a menţionat că soţia sa îl însoţeşte rar la cumpărături, de obicei rămânând acaasă.
„Este sarcina mea, de când am îmbătrânit eu fac cumpărăturile”, a adăugat el.
Băssecu a mai primit din partea jurnaliştilor şi o întrebare referitoare la o eventuală nuntă în familie, la care a evitat să răspundă. „Ei, chiar aici vreţi să vedeţi de nuntă!?! Vedeţi cu fie-mea”, a spus el.