DACIA. Publicaţia franceză L’argus a publicat astăzi prima fotografie cu ceea ce, susţin specialiştii din Hexagon, va fi noul model Dacia. Este vorba despre un model Dacia cu 7 locuri, cu design inspirat de la SUV-uri, care să înlocuiască Lodgy.
Potrivit L’argus, noua Dacia va fi un model complet nou cu 7 locuri, o lungime de 4.5 metri şi o caroserie apropiată de cea a unui SUV. Ea va avea un design „aventuros”.
DACIA CU NUME DE COD RJI
Numele de cod al noii Dacii este RJI. Aceasta va fi construită pe platforma CMF-B, pe care au mai fost dezvoltate noile generaţii Renault Clio şi Renault Captur.
Sursa citată mai scrie că maşina va veni cu mai multe variante de motorizare: 1.0 şi 1.3 benzină, un 1.5 dCi, dar şi o versiune mild-hybrid E-Tech.
CÂND APARE NOUA DACIA
Francezii susţin că 2021 va fi anul lansării noului model, înainte sau în acelaşi timp cu Dacia Spring, primul model electric al mărcii de la Mioveni.
BRUNO LE MAIRE: „RENAULT AR PUTEA DISPĂREA”
Ştirea vine în aceeaşi zi în care ministrul de finanţe din Franţa, Bruno Le Maire, a tras un puternic
semnal de alarmă, spunând că Renault are nevoie de un ajutor cât mai curând, dar şi că cel mai mare constructor din Hexagon trebuie să se adapteze noilor realităţi.
Potrivit Le Figaro, Renault ar putea primi un credit de 5 miliarde de euro.