Prima pagină » Social » Hunedoara: 111 elevi eliminaţi de la un centru de examen, la proba obligatorie a bacalaureatului

Hunedoara: 111 elevi eliminaţi de la un centru de examen, la proba obligatorie a bacalaureatului

Un număr de 111 elevi din cei 159 prezenţi în centrul de examen de la Grupul Agricol "Alexandru Borza" din Geoagiu au fost eliminaţi, miercuri, de la proba obligatorie a profilului din cadrul examenului de bacalaureat, pentru fraudă sau pentru tentativă de fraudă.
29 iun. 2011, 12:03, Social

Şeful Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Hunedoara, Alexandru Lăutaru, a declarat că 111 elevi din cei 159 prezenţi în centrul de examen de la Grupul Agricol „Alexandru Borza” din Geoagiu au fost eliminaţi de la proba de matematică din cadrul examenului de bacalaureat pentru fraudă sau tentativă de fraudă.

„Nu pot să vă dau mai multe amănunte legat de acest subiect, acum încercăm şi noi să vedem ce s-a întâmplat acolo”, a spus Lăutaru.

Lăutaru a adăugat că unul dintre subiecte ar fi fost rezolvat şi s-a declanşat o anchetă pentru a se afla cine a rezolvat subiectul.

Surse din cadrul ISJ Hunedoara au declarat că eliminiarea candidaţilor s-a făcut în urma unui telefon anonim în care o persoană anunţa că în şase săli de examinare unul dintre subiectele date candidaţilor a fost rezolvat.

Proba este susţinută diferenţiat, în funcţie de filieră, profil şi specializare cum sunt matematică (pentru profilul real din filiera teoretică, pentru toate profilurile din filiera tehnologică şi pentru profilul militar, respectiv pedagogic – specializarea învăţători-educatoare din filiera vocaţională şi istorie (pentru profilul umanist din filiera teoretică şi pentru toate profilurile şi specializările din filiera vocaţională, cu excepţia specializării învăţători-educatoare).

Ultima probă scrisă din această sesiune a examenului de bacalaureat – proba la alegere din aria curriculară corespunzătoare specializării se va desfăşura vineri.

Prima afişare a rezultatelor va avea loc duminică până la ora 16.00. În aceeaşi zi, între orele 16.00 – 20.00, vor putea fi depuse contestaţiile.

Soluţionarea acestora se va realiza în perioada 5 – 7 iulie, iar afişarea rezultatelor finale are ca termen limită data de 8 iulie.