Prima pagină » Coronavirus » Vaccinul va urma turistul. Gheorghiţă promite vaccin la munte, la mare şi în aeroport

Vaccinul va urma turistul. Gheorghiţă promite vaccin la munte, la mare şi în aeroport

Vaccinul va urma turistul. Gheorghiţă promite vaccin la munte, la mare şi în aeroport
Laura Buciu
25 mai 2021, 14:52, Social

Valeriu Gheorghiţă a spus că vor fi organizate centre de vaccinare în locaţii atipice: gări, muzee, aeroporturi, dar şi la munte sau la mare.

„Ideea este de a distanţa acest proces al vaccinării de un gest medical propriu-zis, pentru că sunt persoane care evită să se prezinte într-un spital, care au o serie de temei faţă de înţepături, faţă de ace, faţă de tratamente sau de medici şi atunci ar fi alte locaţii potrivite. Vă dau exemple: muzee, găsi, aeroporturi, stadioane, diverse localităţi turistice, pe litoral, la munte, acolo unde există o interacţiune crescută între persoane”, a spus coordonatorul campaniei de vaccinare.

Potrivit acestuia, când vor fi ridicate o serie de restricţii, oamenii vor interacţiona mai mult şi vor fi, astfel, identificate acele zone în care există o interacţiune de persoane şi să se ajungă, apoi, cu vaccinul în zona respectivă.