Incident într-un parc de distracţii din SUA: 28 de persoane au fost blocate cu capul în jos, la peste 30 de metri
Echipamentul de mari dimensiuni funcţionează ca un pendul care îi ridică pe turişti, îi învârte şi uneori îi ţine cu capul în jos. Acesta s-a blocat în timp ce oamenii se aflau la înălţimea de 30 de metri, cu picioarele în jos, potrivit Sky News.
Deoarece personalul de la sol nu a putut să-l repornească, au fost alertate autorităţile. Pompierii au ajuns la faţa locului în 25 de minute. În final, lucrătorii au reuşit să readucă maşina în poziţia de coborâre, au transmis reprezentanţii parcului de distracţii.
Nicio persoană nu a fost rănită în timpul incidentului. Totuşi, unul dintre cei care au rămas blocaţi a fost dus la spital ca măsură de precauţie.
Autorităţile şi reprezentanţii parcului au demarat o anchetă pentru a stabili ce a produs incidentul. Echipamentul care s-a blocat a fost inaugurat în 2021 şi nu a mai avut probleme de funcţionare.