Italianul şi românca prinşi cu rubine la Zalău încercau să vândă pietrele preţioase pe stradă

Publicat: 04 10. 2010, 12:49
Actualizat: 02 04. 2020, 23:52

Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Judeţene Sălaj, Maria Cristea, a declarat luni corespondentului MEDIAFAX că ancheta continuă în vederea stabilirii provenienţei rubinelor şi a implicării altor persoane în acest caz.

„Cetăţeanul italian şi femeia din localitatea Băbeni, din Sălaj, prinşi în flagrant în 1 octombrie, în timp ce încercau să vândă 6.411 rubine în Zalău făceau acest lucru în centrul oraşului, având pietrele preţiose depozitate în cutii, în autoturismul parcat într-o parcare publică din zonă. Pietrele nu erau montate în bijuterii. Cei doi încercau să vândă marfa pe bulevardul Mihai Viteazul, într- zonă intens circulată”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Sălaj.

Peste 6.400 de rubine au fost confiscate de poliţişti de la un cetăţean italian şi de la o tânără din Zalău care încercau să vândă pietrele preţioase contra sumei de 35.000 de euro.