„Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească pe teritoriul Regatului Spaniei, că Agenţia Meteorologică de Stat locală – AEMET a emis o avertizare de ploi abundente în sudul Andaluziei, în special în provincia Málaga, până la data de 11 octombrie 2018, ora 00:00, transmite MAE într-un comunicat de presă remis, miercuri MEDIAFAX.
Sursa citată mai precizează că românii „pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Consulatului General al României la Sevilla: +34954233243, +34954230947, +34954624053, +34954624070 şi Ambasadei României la Madrid +34917344004, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă”.
Românii care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă pot apela şi la „telefonul de permanenţă al oficiului consular al României la Sevilla: + 34648212169 şi cel al Ambasadei României în Regatul Spaniei: +34649656032”.
De asemenea, MAE „recomandă consultarea paginilor de Internet http://www.meteoalarm.eu/ro_RO/0/0/ES-Spania.html, http://madrid.mae.ro, http://sevilla.mae.ro/contact, www.mae.ro şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreşte în siguranţă” (http://www.mae.ro/app_cs), care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie”, conchide sursa menţionată.
Tot miercuri, pe insula Mallorca din Spania, cel puţin şase persoane au murit şi nouă sunt date dispărute în urma inundaţiilor, transmite BBC.
Un val uriaş de apă murdară a inundat oraşul Sant Llorenç des Cardassar, situat în estul insulei, după ce un râu a ieşit din matcă în urma unei ploi torenţiale. Printre victime se numără şi un cuplu britanic care se aflau într-un taxi în momentul în care au fost luaţi de ape, informează cotidianul spaniol El Pais. Şoferul taxiului este dat şi el dispărut, adaugă publicaţia.
Insula a fost lovită marţi de o ploaie torenţială care a inundat zona în doar câteva ore.