COVID-19 nu stă în calea formării viitorilor medici. Simularea examenului de admitere la UMF Cluj se va ţine online
This browser does not support the video element.
Epidemia nu afectează Universitatea de Medicină şi Farmacie din Cluj. Activitatea didactică s-a mutat online. La fel va fi şi în cazul examenului de simulare a admiterii, programat pe 16 mai.
Anca Buzoianu, rector UMF Cluj: “Va avea loc online, pe o platformă video pe care am pregătit-o pentru studenţi şi pe care s-au organizat şi cursurile de pregătire în ceea ce priveşte examenul de simulare.”
Exceptie face examenul de admitere. Din motive de securitate, acesta nu va putea fi susţinut online, însă reprezentanţii universităţii au găsit deja soluţii.
“Universitatea poate să asigure măsurile de distanţare socială care se vor impune astfel încât înscrierea va fi total online, iar numărul de amfiteatre în care se va ţine admiterea va fi suplimentat astfel încât să respectăm distanţarea socială a candidaţilor.”
Cât despre studenţi, aceştia vor încheia anul după ce îşi vor da examenele online.
“Suntem pregătiţi cu câteva variante de examinare şi de evaluare a studenţilor online astfel încât să se poate încheia în timp util după orarul prevăzul la începutul anului toate activităţile didactice. Acesta a fost scopul nostru principal să nu peturbăm traseul educaţional, să nu îngheţăm anul universitar pentru că absolvenţii nostri trebuie să susţină examenul naţional de rezidenţiat” spune Anca Buzoianu.
Peste 1.670 de elevi s-au înscris anul acesta la simularea examenului de admitere la Universitatea de Medicină şi Farmacie din Cluj, cu 100 mai mult ca anul trecut.