Prima pagină » Social » Mai mulţi bani pentru medicamentele asiguraţilor

Mai mulţi bani pentru medicamentele asiguraţilor

Casa de Asigurări de Sănătate a Municipiului Bucureşti (CASMB) a suplimentat, începând din 9 august, valorile de contract pe luna în curs pentru medicamente compensate şi gratuite în ambulatoriu la 261 de societăţi comerciale farmaceutice cu care are contract, respectiv peste 500 de farmacii.
Mai mulţi bani pentru medicamentele asiguraţilor
09 aug. 2007, 14:35, Social

Acest lucru a fost posibil datorită suplimentării de buget acordate pe 8 august de Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, suplimentare destinată atât pentru medicamente compensate şi gratuite, cât şi pentru medicamente destinate tratamentului bolilor cronice cu plafon fix, potrivit unui comunicat de joi al CASMB.

Valoarea totală a suplimentării este de 13,2 milioane de lei (132 miliarde lei vechi), ceea ce face ca valoarea de contract pentru luna august să fie cea mai mare din primele 8 luni ale acestui an, potrivit sursei citate.