Prima pagină » Social » Rusia acuză „naţionaliştii” ucraineni că au împiedicat evacuarea civililor

Rusia acuză „naţionaliştii” ucraineni că au împiedicat evacuarea civililor

Ministerul rus al Apărării acuză „naţionaliştii” ucraineni că au împiedicat sâmbătă evacuarea civililor din Mariupol.
Rusia acuză „naţionaliştii” ucraineni că au împiedicat evacuarea civililor
Cosmin Pirv
05 mart. 2022, 15:05, Social

Ministerul rus al Apărării spune că „naţionaliştii” ucraineni au împiedicat civilii să părăsească oraşele pentru care fuseseră stabilite coridoane umanitare, potrivit agenţiei ruse de ştiri Ria, citate de BBC.

Ministerul a anunţat că forţele ruseşti au fost atacate după ce au înfiinţat coridoare umanitare. Anterior, autorităţile din Mariupol au spus că evacuarea civililor a fost amânată pentru că ruşii nu respectă încetarea temporară a focului.

Viceprimarul din Mariupol, Serhiy Orlov, a declarat pentru BBC că oraşul este încă sub bombardament şi că există, de asemenea, rapoarte potrivit cărora luptele sunt în curs de desfăşurare aproape de capătul traseului de evacuare.