- Home
- Social
- CONSTANŢA, (06.10.2017, 18:31)
- Cătălin Legănel
Medic homeopat din Constanţa, condamnat la 11 ani de închisoare pentru violarea unor fetiţe
Un medic homeopat din Constanţa a fost condamnat, definitiv, vineri, la 11 ani şi patru luni de închisoare cu executare, pentru viol, fiind acuzat că a abuzat mai multe fetiţe, transmite corespondentul MEDIAAFX.
Urmărește
1811 afișări
Medic homeopat din Constanţa, condamnat la 11 ani de închisoare pentru violarea unor fetiţe
Curtea de Apel Constanţa l-a condamnat, vineri, pe medicului homeopat Victor Emanuel Boţ la închisoare cu executare, într-un dosar în care a fost acuzat de violarea a trei fetiţe, de 7, 11 şi 13 ani. Instanţa a respins ca nefondat apelul formulat de Boţ împotriva sentinţei Judecătoriei Constanţa, care, în luna ianuarie a acestui an, îl condamnase la patru ani şi două luni de închisoare, cu executare.
Instanţa a admis apelurile formulate de Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanţa şi de una dintre victime. Astfel, rejudecând, magistraţii Curţii de Apel au dispus condamnarea medicului homeopat la şapte ani şi şase luni de închisoare, pentru una dintre faptele comise, la alţi opt ani şi şase luni închisoare pentru al doilea caz de viol, precum şi la pedeapsa de un an de închisoare pentru cel de-al treilea caz.
Contopind pedepsele, instanţa i-a aplicat lui Boţ pedeapsa de 11 ani şi patru luni de închisoare, la care se adaugă pedeapsa complementară a interzicerii unor drepturi, între care şi cel de a exercita profesia de medic, dar şi de a se apropia de victimele sale sau de membrii de familie ai acestora pe o durată de 4 ani.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Uniunea Europeană încearcă să evite un război comercial cu Donald Trump. Ar putea fi reduse tarifele la importurile de autoturisme din SUA
-
Piedone este noul şef al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor - surse
-
Elon Musk a distribuit un interviu de pe platforma X al europarlamentarului Georgiana Teodorescu
În plus, medicul a fost obligat să achite, în total, 13.500 de euro către una dintre victimele sale, reprezentând daune morale şi materiale, în timp ce o altă victimă a formulat acţiune civilă împotriva medicului homeopat, aceasta fiind trimisă pe rolul Judecătoriei Constanţa.
Decizia instanţei este definitivă.
Potrivit rechizitoriului întocmit de procurori ai Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa, Victor Emanuel Boţ a efectuat o şedinţă de reflexoterapie, la cabinetul individual, în timp ce avea ca pacientă o fetiţă de 11 ani, pe care a violat-o.
Ulterior, anchetatorii au mai stabilit că Boţ nu era la prima abatere de acest fel.
Citeşte şi: Director în cadrul ANAF, suspectat de DNA că a primit mită un milion de euro, a fost arestat
Citeşte şi: Transalpina se închide între Rânca şi Obârşia Lotrului din cauza avertizării de vreme rea
Citeşte şi: Chirii de 4 lei pentru o garsonieră şi de 6 lei pentru un apartament cu două camere în blocuri ANL. Autorităţile verifică documentele locatarilor
Citeşte şi: Programe de depistare precoce a cinci tipuri de cancer, demarate de Ministerul Sănătăţii
Citeşte şi: Clujul va restaura Castelul Banffy, cu fonduri europene. În ce se va transforma impunătoarea construcţie medievală
Citește pe www.zf.ro: BREAKING. Ionuţ Dumitru, profesor ASE: România a depăşit Polonia la PIB per capita şi este peste Ungaria, Croaţia sau Grecia
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Citește și: Director în cadrul ANAF, suspectat de DNA că a primit mită un milion de euro, a fost arestat
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Fiul Laurei Vicol, viață de nabab în Elveția și Monaco! Câte sute de mii de euro îi transfera mama lui, regulat
CANCAN.RO
Taxă de la 740 de lei pentru această categorie de șoferi! Inspecția RAR, polița RCA și ITP sunt obligatorii
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe