Oficialii guvernamentali columbieni vorbesc despre o criză umanitară. Oamenii s-au adunat în satul Necocli, care este pe drumul lor către SUA.
„Criza migraţiei din acest an este mult mai gravă decât anul trecut”, a declarat avocatul Carlos Camargo, referindu-se la numărul mare de migranţi şi la situaţia economică precară a acestora.
Anul acesta,150.000 de persoane au încercat să treacă prin aşa-numita Gura Darien, o porţiune periculoasă de junglă care uneşte Columbia şi Panama. Spre comparaţie,134.000 de persoane au trecut prin zonă anul trecut.
Aproximativ 9.000 de migranţi se află în prezent în Necocli, a arătat Camargo.
Columbia a devenit în ultimii ani principala destinaţie pentru persoanele care fug de criza politică, socială şi economică din Venezuela. 2,4 milioane de venezueleni locuiescîn Columbia, potrivit autorităţilor de migraţie.
Deşi Columbia asigură protecţie temporară migranţilor venezueleni, oferindu-le acces la locuri de muncă şi asistenţă medicală, mulţi decid să călătorească în Statele Unite ale Americii.
Uniunea Europeană a anunţat marţi că va oferi Columbiei un ajutor umanitar de 34 de milioane de euro, din care 22 de milioane de euro vor merge către cei afectaţi de criza din Venezuela.