Prima pagină » Social » Dosar penal, după ce un copil de 9 ani din Dolj a fost filmat cum loveşte un câine cu o bâtă

Dosar penal, după ce un copil de 9 ani din Dolj a fost filmat cum loveşte un câine cu o bâtă

Dosar penal, după ce un copil de 9 ani din Dolj a fost filmat cum loveşte un câine cu o bâtă
Simona Chirciu
05 mai 2021, 13:40, Social
Poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Calafat au fost sesizaţi de o femeie de 53 de ani, preşedintele unei asociaţii pentru protecţia animalelor, despre faptul că a intrat în posesia unei filmări în care o persoană lovea un câine.
 
În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au stabilit faptul că un minor, din Calafat, sat Ciupercenii Vechi, ar fi lovit câinele respectiv cu o bâtă.
 
În cauză, oamenii legii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvarşirii infracţiunii de rănire sau schingiuire a animalelor, urmând a se propune solutie legală prin unitatea de parchet competentă.