Prima pagină » Social » Bistriţa: Un medic şi un asistent medical au cerut testare pentru Covid, dar nu au mers să dea probe

Bistriţa: Un medic şi un asistent medical au cerut testare pentru Covid, dar nu au mers să dea probe

Bistriţa: Un medic şi un asistent medical au cerut testare pentru Covid, dar nu au mers să dea probe
Andreea Tobias
24 iun. 2020, 13:45, Social

Conducerera Spitalului Judeţean de Urgenţă Bistriţa a anunţat posibilitatea testării gratuite Covid-19 pentru personalul medical – medici şi asistenţi medicali – din cabinetele medicilor de familie din întreg judeţul Bistriţa-Năsăud începând din 19 iunie.

Până miercuri, două persoane au cerut programare pentru testare, fiind vorba despre un medic şi un asistent medical din acelaşi cabinet de medicină de familie.

Programarea a fost făcută pentru data de 23 iunie, însă cele două persoane nu s-au prezentat pentru prelevarea probelor, arată Camelia Strungari, purtător de cuvânt al SJU Bistriţa.

Testarea personalului din cabinetele medicilor de familie se face gratuit în laboratorul de biologie moleculară RT-PCR al spitalului, finanţarea testelor fiind asigurată de Consiliul Judeţean Bistriţa-Năsăud.

Rezultatele probelor sunt comunicate prin e-mail, în termen de cel mult 48 de ore de la recoltare.