Plajele şi safariul sunt principalele atracţii turistice pe care le aduce Kenya, unde cei mai mulţi turişti, până la venirea pandemiei, erau din Statele Unite ale Americii, scrie Ziarul Financiar.
„Dacă în 2015 veneau 1.300 de turişti români pe an în Kenya, în 2019 numărul ajunsese la 3.100. Ne bucurăm însă să vedem mai mulţi români aici”, spune Wausi Walya, PR & Corporate communication manager pentru Biroul de Turism din Kenya.
Plajele şi safariul sunt principalele atracţii turistice pe care le aduce Kenya, unde cei mai mulţi turişti, până la venirea pandemiei, erau din Statele Unite ale Americii. Britanicii şi indienii sunt alte naţionalităţi din top.
„Turismul reprezintă 11% din PIB în Kenya. În 2018 am avut 1,8 milioane de turişti, un număr care însă s-a prăbuşit odată cu pandemia. Din toamnă, hotelurile a trebuit să acorde discounturi de până la 40% pentru a-i convinge pe turişti să revină”, mai spune Wausi Walya.
Kenya, alături de Maldive sau Zanzibar (Tanzania) este una dintre destinaţiile exotice către care recent au fost introduse zboruri directe, după ce, înainte, era nevoie de cel puţin o escală pentru ca vacanţa către oricare dintre aceste ţări să fie posibilă. Eturia este una din agenţiile turistice care au introdus zboruri directe către această destinaţie, agenţia fiind, de altfel, specializată în vacanţe în astfel de destinaţii.