Nudiştii din Spania s-au săturat de oamenii care vin în costume de baie pe plajele lor
Federaţia naturistă-nudistă din Catalonia a trimis recent o scrisoare guvernului Cataloniei, cerându-i să abordeze ceea ce a descris ca fiind „discriminarea cu care se confruntă nudiştii pe plajele din Catalonia”, a relatat The Guardian.
„Înainte, oamenii ajungeau pe o plajă de nudişti şi fie plecau, fie se dezbrăcau”, a declarat Seigmon Rovira, şeful Federaţiei Naturiste-Nudiste din Catalonia.
„Acum rămân, îşi păstrează costumul de baie şi ajung să ne facă pe noi să ne simţim inconfortabil. Este o lipsă de respect”.
Rovira a spus că turiştii care caută în mod activ locuri izolate trec adesea cu vederea identitatea nudistă a anumitor plaje.
Mai mult, unii turişti îmbrăcaţi pe plajă fac fotografii, o practică care îi deranjează pe nudişti, a spus el.
„Oamenii care sunt dezbrăcaţi nu vor să ajungă pe reţelele de socializare”, a declarat Rovira.
De asemenea, nudiştii sunt, ocazional, luaţi în râs sau supuşi la priviri şi remarci denigratoare, femeile fiind principala ţintă a hărţuirii. Rovira a declarat că „practicarea naturismului” a ajuns o provocare „atunci când eşti înconjurat de oameni acoperiţi de costume”.
Printre iniţiativele propuse se numără îmbunătăţirea semnalizării plajelor prin care vizitatorii sunt informaţi cu privire la natura specifică a fiecărei plaje şi organizarea unei campanii de conştientizare publică.
The Guardian a precizat că asociaţia nu a primit încă un răspuns din partea guvernului catalan.