Potrivit primarului general, PICA va genera un set de măsuri și acțiuni concrete care vizează identificarea surselor de poluare atmosferică, evaluarea impactului acestora asupra mediului și implementarea de soluții eficiente pentru reducerea emisiilor de poluanți.
Proiectul va pleca de la realizarea unui nou studiu privind calitatea aerului în București prin modelare matematică a dispersiei poluanților atmosferici.
Contractul a fost semnat cu o asociere formată de două companii: EPC – Consultanță de Mediu și Vlaamse Instelling Voor Technologisch Onderzoek N.V. (VITO) din Belgia.
Nicușor Dan susține că VITO a realizat evaluarea calității aerului și planuri de calitate a aerului pentru orașele Anvers, Ghent, la nivelul întregii regiuni Flandra din Belgia, precum și alte proiecte similare la nivel european, în Ungaria și Irlanda.