Primăria Capitale discută, la şedinţa Consiliului General al Municipiului Bucureşti (CGMB) de săptămâna viitoare, proiectele privind acordarea titlului de cetăţeni de onoare pentru mai mulţi medici şi artişti.
În proiectul pentru acordarea distincţiilor se numără şi următorii medici: Monica Pop (de la Spitalul Clinic de Urgenţe Oftalmologice), Serban Bubenek (de la Institutul pentru Boli Cardiovasculare „CC Iliescu”), Adrian Streinu Cercel (Institutul Naţional de Boi Infecţioase „Matei Balş”), Dragoş Vinereanu (Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti).
„Iubitori de oameni şi viaţă, vindecători ai trupului şi minţii, formatori de medici, dar în primul rând de oameni, au ghidat mâini şi au dost ascultaţi cu fascinaţie în clinici şi amfiteatre, adresându-se deopotrivă minţii şi inimii discipolilor, eroii la care facem referire sunt oameni cu har, pregătiţi în orice clipă să ne salveze”, se arată în proiect.
Primăria vrea să acorde titlul şi cântăreţelor de muzică populară Maria Ciobanu, Maria Dragomiroiu şi Ştefania Rareş.
Ducu Bertzi şi Vasile Şeicaru sunt şi ei pe lista Primăriei pentru a primit distincţia.
„În luna decembrie, vocile artiştilor întregesc de un sfert de veac magia sărbptorilor de iarnă, bucurând ascultătorii şi aducând spiritul sărbătorilor mai aproape de inima lor”, arată proiectul.