Prima pagină » Social » O maşină a poliţiei a fost distrusă în urma unei intervenţii la un scandal într-un bar. Echipajul a fost atacat de mai mulţi tineri

O maşină a poliţiei a fost distrusă în urma unei intervenţii la un scandal într-un bar. Echipajul a fost atacat de mai mulţi tineri

A fost deschisă o anchetă la Iaşi, după ce un echipaj de poliţie a fost atacat în timpul intervenţiei la un scandal într-un bar din comuna Deleni, din judeţul Iaşi. Oamenii legii nu au fost răniţi, dar maşina a fost distrusă, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Ilinca Nazarie
09 dec. 2017, 13:29, Social

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Hârlău au deschis o anchetă după ce echipajul de poliţie chemat să intervină la un scandal izbucnit într-un bar a fost atacat în timpul nopţii de vineri spre sâmbătă.

Potrivit anchetei, scandalul a izbucnit între câţiva tineri într-un bar din satul Poieni, comuna Deleni, iar martorii au chemat poliţia, pentru a aplana conflictul. Când au ajuns cei doi poliţişti de la postul din Deleni, scandalul a luat amploare, iar tinerii au încercat să atace echipajul poliţiei şi au distrus maşina acestora.

În sprijinul celor doi agenţi au fost chemaţi şi poliţiştii de la Hârlău, dar şi un echipaj de ambulanţă şi unul SMURD.

Doi dintre scandalagii au fost preluaţi de către echipajele medicale şi au fost duşi la Spitalul municipal din Hârlău, unde au primit îngrijiri medicale, dar nu au avut nevoie de spitalizare.

La postul de politie din Hârlău au loc audieri, sâmbătă, sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Hârlău.

Deocamdată se fac cercetari într-un dosar de distrugere, loviri şi alte violente, tulburarea liniştii şi ordinii publice. Procurorul de caz urmează să decidă dacă se vor efectua cercetări şi pentru ultraj.