Autorităţile din Pakistan au renunţat la un caz împotriva unui bărbat care a fost arestat săptămâna trecută în legătură cu dezinformarea despre care se crede că ar fi alimentat recentele revolte din Marea Britanie.
Poliţia a transmis că nu a putut găsi dovezi că Farhan Asif a fost iniţiatorul ştirilor false şi, prin urmare, a renunţat la caz, potrivit BBC.
Iniţial, pakistanezul a fost bănuit că a lansat informaţiile false care au provocat revoltele stradale din Anglia. El a a fost audiat de poliţiştii pakistanezi într-un dosar de terorism cibernetic.
Atunci, Poliţia pakistaneză a declarat pentru BBC că Farhan Asif a fost conectat la Channel3Now, un site web care a publicat un articol la câteva ore după atacul de la Southport de luna trecută.
Articolul a dat un nume fals atacatorului care a omorât trei copii şi a sugerat că este un solicitant de azil care a sosit recent, în Marea Britanie, cu barca.
Informaţiile din articol au fost preluate de numeroşi utilizatori ai reţelelor de socializare. Ulterior, în Anglia şi Irlanda de Nord au izbucnit proteste violente.