Anunţul a fost făcut de soţia lui Osbourne şi de fostul coleg de trupă Tony Iommi la Villa Park din Birmingham.
Show-ul „Back To The Beginning” va fi prima interpretare din ultimii 20 de ani a trupei de heavy metal cu vedetele originale Osbourne, Iommi, Geezer Butler şi Bill Ward, potrivit Sky News.
De asemenea, pe scenă vor urca trupe precum Metallica, Slayer, Alice In Chains şi un „supergrup de muzicieni” în care sunt incluşi Duff McKagan şi Slash (Guns ‘n’ Roses), Billy Corgan (The Smashing Pumpkins), Fred Durst (Limp Bizkit) şi Tom Morello (Rage Against The Machine).
— Ozzy Osbourne (@OzzyOsbourne) February 5, 2025
Ozzy Osbourne, în vârstă de 76 de ani, va cânta singur câteva melodii înainte de a se alătura colegilor săi de trupă „pentru concertul final”. Concertul va avea loc la Villa Park din Birmingham, pe 5 iulie.
„Este timpul să mă întorc la început, este timpul să dau ceva înapoi locului în care m-am născut”, a spus Osbourne într-un comunicat.
Profitul concertului prezentat de organizatori drept „cel mai mare spectacol de heavy metal din toate timpurile” va fi donat asociaţiilor Cure Parkinson’s, Birmingham Children’s Hospital şi Acorn’s Children’s Hospice, au spus organizatorii.
Black Sabbath s-a format la Birmingham în 1968 şi a devenit una dintre cele mai de succes trupe de metal din toate timpurile, vânzând peste 75 de milioane de albume.