Prima pagină » Social » Papa Francisc a făcut, în Duminica Paştelui, apel la încetarea focului în Gaza

Papa Francisc a făcut, în Duminica Paştelui, apel la încetarea focului în Gaza

Papa Francisc a făcut apel, în Duminica Paştelui, la o încetare imediată a focului în Gaza şi la eliberarea tuturor ostaticilor israelieni, într-un discurs care a marcat cea mai importantă zi din calendarul creştin, scrie Reuters.
Papa Francisc a făcut, în Duminica Paştelui, apel la încetarea focului în Gaza
Cosmin Pirv
31 mart. 2024, 14:14, Social

Papa Francisc a oficiat Sfânta Liturghie în Piaţa Sfântul Petru, plină de credincioşi, iar apoi a transmis binecuvântarea şi mesajul său „Urbi et Orbi” (către oraş şi lume) de la balconul central al Bazilicii Sfântul Petru.

După slujbă, suveranul pontif a făcut un tur la pieţei cu papamobilul pentru a saluta zecile de mii de oameni.

„Fac apel încă o dată ca accesul la ajutorul umanitar să fie asigurat în Gaza şi fac încă o dată apel la eliberarea rapidă a ostaticilor capturaţi pe 7 octombrie anul trecut şi la o încetare imediată a focului în Fâşie”, a spus el.

„Câtă suferinţă vedem în ochii copiilor, copiii au uitat să zâmbească în acele zone de război. Cu ochii lor, copiii ne întreabă: De ce? De ce atâta moarte? De ce toată această distrugere? Războiul este întotdeauna o absurditate şi o înfrângere”, a adăugat Papa.