A început acţiunea de sterilizarea a câinilor comunitari, în Capitală
Potrivit reprezentanţilor municipalităţii, activitatea de sterilizare se va desfăşura în adăpostul din Theodor Pallady, unde reprezentanţii Vier Pfoten vor primi jumătate din spaţiul existent, inclusiv o sală de operaţii.
„Reprezentaţii Vier Pfoten vor suporta materialele, medicamentele, aparatele şi forţa de muncă din fonduri proprii pe toată durata proiectului„, a declarat preşedintele Vier Pfoten, Kuki Bărbuceanu.
De asemenea, primarul Capitalei, Sorin Oprescu a precizat, la semnarea protocolului, că municipalitatea garantează că angajaţii, contractorii şi subcontractorii, care se vor ocupa de acţiunile de sterilizare, nu vor iniţia „acţiuni de ucidere, maltratare sau otrăvire” a animalelor fără stăpân.
Totodată, câinii sterilizaţi vor fi marcaţi prin aplicarea unui crotal de culoare albastră la ureche, aceştia fiind înregistraţi într-o bază unică de date.
Atât reprezentanţii municipalităţii, cât şi ai fundaţiei au solicitat la încheierea protocolului sprijinul cetăţenilor pentru implementarea acestui proiect şi au precizat că solicitările din partea bucureştenilor se primesc la numărul de telefon 021.311.25.98.