Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Vaslui l-au trimis în judecată pe un pensionar din Huşi asupra căruia a fost găsită cantitatea de 230 de grame de mercur, deţinută în mod ilegal de către bărbat.
Potrivit rechizitoriului depus în instanţă de către procurori, întreaga cantitate de mercur a fost descoperită în timpul unor percheziţii desfăşurate de poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase Vaslui la locuinţa lui Mitică Prepeliţă.
În faţa anchetatorilor, bărbatul a declarat că deţine respectivul metal de pe vremea când lucra în cadrul companiei CFR, însă fără a avea intenţia de a-l valorifica pe piaţa neagră.
Cu toate acestea, procurorii vasluieni l-au trimis în judecată pe pensionarul din Huşi pentru trafic de stupefiante, având în vedere că deţinea, fără drept, substanţe toxice.