Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Alba, Luminiţa Prodan, a declarat că peste 70 de poliţişti participă, miercuri dimineaţa, la o amplă acţiune, fiind făcute 22 de percheziţii în Alba, Hunedoara şi Timiş la locuinţele sau societăţile comerciale ale unor persoane suspectate de contrabandă cu ţigări.
Prodan a spus că oamenii legii vizează 19 persoane care dacă vor fi găsite urmează să fie aduse cu mandate la Alba Iulia, pentru audieri.
Potrivit sursei citate, acţiunea se desfăşoară în mai multe localităţi din cele trei judeţe, printre care Alba Iulia, Sebeş, Ocna Mureş, Timişoara şi Orăştie.
Luminiţa Prodan a mai spus că acest caz este instrumentat de poliţiştii din Alba, iar la percheziţii participă 74 de poliţişti din cele trei judeţe, dintre care 60 din judeţul Alba.