În urma discuţiilor dintre sindicatele bugetare şi reprezentanţii Guvernului, care au avut loc vineri, la orele prânzului, niciuna dintre părţi nu a putut trage vreo concluzie. Oficialii guvernamentali doar au prezentat sindicaliştilor câteva scenarii privind situaţia salariilor bugetarilor în anii viitori.
„Nu au fost concluzii. Doar afirmaţii. Au fost două mari puncte de discuţie: faptul că Guvernul vrea să facă o nouă lege cadru a salarizării unitare în sistemul bugetar şi că se doreşte renunţarea la principiul conform căruia salariile nu vor fi afectate de această lege”, a declarat pentru Gândul Bogdan Hossu, preşedintele Cartel Alfa.
O altă temă de discuţii a fost şi propunerea Guvernului ca bugetul alocat lefurilor bugetarilor să fie variabil, respectiv să fie modificat de la un an la altul în funcţie de mărimea economiei (PIB). „S-a vorbit despre posibilitatea ca salarizarea să fie calculată în funcţie de un procent fix din PIB.
Citeşte mai multe despre salariul variabil pe www.gandul.info