„Pentru neregulile constatate în trafic poliţiştii au aplicat 5.168 de sancţiuni contravenţionale, 2.002 fiind pentru depăşirea limitelor legale de viteză, 35 pentru conducere sub influenţa băuturilor alcoolice, cu o îmbibaţie mai mică decât cea de la care fapta este considerată infracţiune, 4 lipsă anvelope de iarnă, 2 aplicate administratorilor de drum şi 3.125 pentru alte abateri”, mai anunţă Poliţia Română.
Potrivit sursei citate, în ultimele 24 de ore, poliţiştii au depistat 239 de persoane bănuite de comiterea unor infracţiuni, dintre acestea 112 persoane au fost surprinse în flagrant delict. Ca urmare a probării activităţii infracţionale, pentru 11 persoane au fost luate măsuri preventive. De asemenea, în cadrul activităţilor specifice desfăşurate, poliţiştii au identificat 6 persoane urmărite la nivel naţional.
Pentru abaterile de la normele contravenţionale, poliţiştii au aplicat peste 6.502 de sancţiuni, în valoare de aproximativ 1.857.298 lei şi au confiscat bunuri în valoare de peste 37.215 lei.
În minivacanţa de 1 decembrie peste 8.400 de poliţişti acţionează suplimentar faţă de dispozitivul zilnic, în toată ţara.
Citeşte şi: Poliţiştii au reţinut 241 de permise de conducere în primele zile ale minivacanţei de 1 Decembrie
Citeşte şi: Ministrul de Interne, după inspecţia de la sediul Direcţiei de permise: „Voi avea o discuţie cu cei de la Finanţe să aibă acelaşi program. Sunt momente când programarea online nu funcţionează”
Citeşte şi: Prefecţii de Bucureşti şi Ilfov, chemaţi la discuţii de ministrul de Interne după cozile la permise – FOTO