Prima pagină » Social » Plăcuţele cu nume de străzi din Miercurea Ciuc vor fi schimbate. Limba română deasupra celei maghiare, după decizia Curţii de Apel Bucureşti

Plăcuţele cu nume de străzi din Miercurea Ciuc vor fi schimbate. Limba română deasupra celei maghiare, după decizia Curţii de Apel Bucureşti

Plăcuţele cu nume de străzi din Miercurea Ciuc vor fi schimbate. Limba română deasupra celei maghiare, după decizia Curţii de Apel Bucureşti
Vasile Magradean
22 iun. 2020, 21:17, Social

Curtea de Apel Bucureşti a respins luni recursul primarului din Miercurea Ciuc, Robert Raduly (UDMR), depus împotriva unei sentinţe a Tribunalului Bucureşti din 5 septembrie 2019.

Edilul fusese obligat de Tribunalul Bucureşti să înlocuiască toate plăcuţele cu denumirile străzilor de pe raza municipiului Miercurea Ciuc inscripţionate mai întâi în limba minorităţii, limba maghiară, cu alte plăcuţe, în care denumirea străzii în limba oficială de stat, cea română, să fie inscripţionată deasupra limbii minorităţii.

Decizia instanţei a fost luată după ce Robert Raduly a fost acţionat în judecată de Asociaţia Civică pentru Demnitate în Europa (ADEC), condusă de Dan Tanasă.

Raduly a făcut recurs la decizia Tribunalului Bucureşti care s-a judecat la Curtea de Apel Bucureşti, această decizie a instanţei fiind definitivă.

Primarul din Miercurea Ciuc nu a putut fi contactat.