Videanu a declarat, pentru MEDIAFAX, că, în cazul în care acest schimb de terenuri va fi contestat, autoritatea responsabilă va fi administraţia de sector, în speţă, Primăria sectorului 1, care a considerat că certificatul de urbanism privind dezmembrarea Parcului Bordei nu este necesar în acest caz.
Săptămâna trecută, omul de afaceri Costică Constanda a pus în aplicare, prin executor judecătoresc, decizia instanţei care i-a acordat despăgubiri de peste 17 milioane de euro într-un proces pe care l-a avut cu autorităţile locale în privinţa Parcului Bordei. Decizia a fost luată după ce schimbul de terenuri Parcul Bordei – Satul Francez, aprobat de consilierii municipali, nu a mai avut loc în termenul stabilit.
Constanda îl acuza pe primarul sectorului 1, Andrei Chiliman, că nu a emis la timp Certificatul de urbanism necesar schimbului de terenuri Parcul Bordei – Satul Francez.
Schimbul de terenuri dintre Constanda şi Primăria Municipiului Bucureşti (PMB) a fost aprobat de consilierii generali pe 18 ianuarie. Astfel, municipalitatea i-a dat lui Constanda terenul din Satul Francez în schimbul unei suprafeţe echivalente de teren din Parcul Bordei.
Edilul-şef al Capitalei, Adriean Videanu, i-a solicitat, marţi, primarului Andrei Chiliman, să-şi ceară public scuze şi să-şi asume incompetenţa de care el şi lucrătorii din Primăria Sectorului 1 au dat dovadă în rezolvarea schimbului de terenuri dintre municipalitate şi omul de afaceri Costică Constanda.
Primarul sectorului 1 Andrei Chiliman a declarat, sâmbătă, că Adriean Videanu a minţit atunci când a invocat ca impediment pentru schimbul de terenuri Satul Francez – Parcul Bordei, lipsa certificatului de urbanism de la Sectorul 1, scopul său fiind acordarea despăgubirilor către Costică Constanda.
Referindu-se la schimbul de terenuri perfectat sâmbătă, Chiliman a declarat, pentru MEDIAFAX, că acesta este benefic pentru oraş, pentru că bucureştenii au reintrat în poseia unei părţi din Parcul Bordei, însă a apreciat că suprafaţa verde de pe malul Lacului Floreasca se va afla în pericol atâta vreme cât va fi în adminstrarea Primăriei Capitalei. Chiliman a susţinut că acea suprafaţă riscă să fie folosită ca monedă de schimb pentru alte tranzacţii cu terenuri, pentru a satisface grupurile de interese apropiate primarului general.
"Voi continua demersurile pentru salvarea întregii suprafeţe de pe malul Lacului Floreasca", a spus primarul sectorului 1, făcând referire la cei 5000 de metri pătraţi rămaşi în proprietatea lui Constanda.