Prima pagină » Social » Poliţist din Mehedinţi, cercetat de superiori pentru că a participat la un protest împotriva Ordonanţei 13

Poliţist din Mehedinţi, cercetat de superiori pentru că a participat la un protest împotriva Ordonanţei 13

Un poliţist din Mehedinţi este cercetat disciplinar de superiori pentru că a participat la un miting de protest faţă de adoptarea OUG 13 de către Guvernul Grindeanu, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Poliţist din Mehedinţi, cercetat de superiori pentru că a participat la un protest împotriva Ordonanţei 13

Poliţistul, Radu Ghenciu, angajat în cadrul Biroului de Ordine Publică de la Poliţia Municipiului Drobeta Turnu Severin, a declarat, vineri, pentru MEDIAFAX, că atunci când a luat parte la protest se afla în timpul liber şi nu înţelege de ce trebuie să fie cercetat.

„Am participat, pe data de 1 februarie, la o întrunire care nu avea sub nicio formă caracter politic, ci a fost vorba de o acţiune a cetăţenilor faţă de aprobarea OUG 13. La şapte zile după aceea s-a dispus cercetarea mea. Pare-se că abuzul are loc şi împotriva mea. E dreptul meu să particip în timpul liber la mitinguri, nu a fost miting politic”, a spus Radu Ghenciu, agent de poliţie în cadrul Biroului Ordine Publică din cadrul Poliţiei Municipiului Drobeta Turnu Severin.

Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie al Judeţului (IPJ) Mehedinţi afirmă că au primit o sesizare cu privire la participarea poliţistului la protest şi din acest motiv s-a dispus cercetarea lui.

„Inspectoratul a fost sesizat cu privire la aceste aspecte şi s-a dispus efectuarea de verificări, în vederea stabilirii existenţei sau inexistenţei încălcării vreunei norme interne de către persoana respectivă”, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al IPJ Mehedinţi, Mădălina Viziru.