Prima pagină » Social » Polițiștii au folosit tunurile de apă pentru a-i alunga pe protestatarii de lângă casa lui Netanyahu

Polițiștii au folosit tunurile de apă pentru a-i alunga pe protestatarii de lângă casa lui Netanyahu

Polițiștii israelieni au folosit tunurile de apă pentru a-i alunga pe protestatarii care s-au adunat lângă casa premierului Benjamin Netanyahu. Protestul a izbucnit deoarece oamenii se tem pentru siguranța ostaticilor rămași în Gaza după ce armata israeliană a reînceput atacurile în zonă.
Polițiștii au folosit tunurile de apă pentru a-i alunga pe protestatarii de lângă casa lui Netanyahu
Petru Mazilu
20 mart. 2025, 16:46, Social

Sute de israelieni, care s-au adunat în fața reședinței lui Netanyahu din Ierusalimul de Vest, au fost dispersați de poliție.

Polițiștii au tras cu tunuri de apă asupra mulțimii după ce protestatarii au devenit violenți și au încercat să spargă baricadele, anunță Al Jazeera. Oamenii cred că reluarea războiului din Gaza îî pune în pericol pe ostaticii aflați încă în ascunzătorile Hamas.

De asemenea, protestatarii sunt nemulțumiți de intenția premierului de a-l concedia pe șeful Shin Bet, agenția de securitate a Israelului.