Potrivit procurorului Codrin Gavra, de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Arad, crima a avut loc luni, în satul Poienari, comuna Hălmagiu, iar suspectul ar fi fost sub influenţa băuturilor alcoolice.
Anchetatorii afirmă că indiciile găsite arată că femeia, care avea 72 de ani, a fost ucisă în bătaie, acasă, iar ulterior cadavrul a fost legat cu o sfoară de cal, pentru a fi târât într-un loc îndepărtat.
„Soţul victimei a lăsat calul să plece cu cadavrul, dar, fără să ştie, sfoara s-a rupt în apropiere de casă, pe un drum forestier, loc în care a fost găsită femeia moartă„, a declarat procurorul de caz, Codrin Gavra.
El a precizat că urmele de târâre a cadavrului şi de copite ale calului duc din curtea casei până la locul în care a fost găsit corpul neînsufleţit.
Suspectul, care are 75 de ani, nu recunoaşte crima, susţinând că soţia sa a plecat de acasă sâmbătă, iar de atunci nu a mai ştiu nimic de ea.
Medicii legişti afirmă, însă, că decesul a survenit cu 24 de ore înainte de găsirea victimei, respectiv în cursul zilei de luni.
Bărbatul a fost reţinut pentru 24 de ore şi va fi prezentat judecătorilor Tribunalului Arad cu propunere de arestare preventivă pentru omor.