ISU Gorj a intervenit pe râul Jiu după ce o barcă de rafting s-a răsturnat. O persoană a decedat
This browser does not support the video element.
UPDATE: La faţa locului au fost alocate de urgenţă 1 autospecială de stingere, 2 ambulanţe SMURD, 1 autospecială pentru transport victime multiple şi 2 ambulanţe ale serviciului judeţean de ambulanţă.
Având în vedere numărul persoanelor implicate, în sprijinul echipejelor locale au fost dislocate o barcă de salvare, o ambulanţă SMURD şi o autospecială pentru transport victime multiple de la ISU Hunedoara.
O altă persoană, o femeie 33 de ani, a fost transportată la spital în stare hipotermică şi alte 20 sunt în evaluare medicală.
Iniţial autorităţile au anunţat că o singură barcă s-a răsturnat şi opt persoane au căzut în apă. Operaţiunile continuă la ora transmiterii ştirii.
Una dintre bărci s-a răsturnat din cauza curenţilor foarte puternici. O persoană a fost găsită în stop cardio-respirator, fiind resuscitată de către echipajele SMURD şi SAJ.
O altă victimă a fost transportată de către echipajul SAJ la spitalul din Petroşani, aflandu-se in stare de hipotermie, iar restul de 19 persoane sunt evaluate medical. Incidentul s-a petrecut la aproximativ 13 km de Petroşani.
În barca răstrunată se aflau opt persoane.
La faţa locului s-au deplasat două echipaje SMURD, o autospeciala pentru transport victime multiple, două ambarcaţiuni si trei ambulante SAJ, a anunţat ISU Gorj.
Serviciul Salvamont local a anunţat că intervine pentru salvarea altor cinci persoane, aflate de celălalt versant.