- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (12.12.2019, 10:20)
- Departamentul Social - Mediafax
Pride România, amendată după ce piesa de teatru „Eu sunt! Şi?” ar fi defăimat religia ortodoxă
Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării a amendat cu 2.000 de lei Asociaţia Pride România pentru spectacolul de teatru de la Cluj-Napoca „Eu sunt! Şi?”, deoarece piesa a defăimat religia ortodoxă. Spectacolul a fost prezentat în cadrul Săptămânii Mândriei din vara acestui an.
Urmărește
1854 afișări
Sursa FOTO: Profimedia Images
Preşedintele Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD), Csaba Astalosz, a precizat pentru MEDIAFAX, că Asociaţia Pride România a fost amendată cu 2.000 de lei pentru spectacolul „Eu sunt! Şi?”, pentru că a defăimat religia ortodoxă.
Spectacolul a fost prezentat în luna iunie, în cadrul festivalului „Săptămânii Mândriei”. În spectacol, actorii sunt pe jumătate îmbrăcaţi cu haine bisericeşti şi folosesc, drept masă, o icoană.
Organizatorii au precizat, la acel moment, că piesa „Eu sunt! Şi?” abordează problema identităţii sexuale prin prisma ambelor tabere, pro/contra, într-o cheie ironică şi aproape autoironică, spectacolul fiind un colaj de idei, rezultatul unei introspecţii individuale şi colective.
Şi Patriarhia Română a reacţionat, în vara acestui an, şi a criticat spectacolul.
„Conţinutul indecent al acestei reprezentaţii include folosirea batjocoritoare a unor simboluri religioase creştine, mesajul transmis fiind unul deliberat blasfemiator. Asemenea atitudini jignitoare la adresa covârşitoarei majorităţi a românilor, etichetarea negativă a credincioşilor creştini, ofensarea repetată a sentimentelor religioase dezbină societatea şi denotă intoleranţă tocmai din partea acelora care fac apel în mod insistent la toleranţă. Considerăm că este vorba de un act de propagandă ideologică anticreştină, care nu poate fi scuzat sub pretextul unei manifestări aşa-zis artistice”, se arată în reacţia Patriarhiei.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Citește și: Fostul şef Transelectrica, trimis în judecată după ce ar fi folosit diplome false pentru a se angaja în companie
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Doc și soția lui s-au despărțit după Survivor de la Pro TV. Motivul: A atentat la Bianca Patrichi
CANCAN.RO
Desertul preferat al copiilor din comunism, care a reapărut în magazine. Se vinde cu 5 lei în Carrefour
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe