Judecătorul Richard Marks KC, care a condamnat vineri femeia, a descris-o ca fiind „extrem de vicleană”. Judecătorul a spus că Jemma Mitchell nu a dat nici cel mai mic semn de remuşcare şi a negat complet faptele în ciuda dovezilor copleşitoare.
Conform judecătorului, Mitchell şi mama ei locuiau într-o casă din Willesden, în nord-vestul Londrei.
Mitchell a decis să îşi ucidă victima după ce aceasta a renunţat să îi dea 200.000 de lire sterline promise pentru a plăti renovarea casei sale de 4 milioane de lire sterline.
Mitchell a negat că ar fi avut vreo legătură cu moartea prietenei sale şi a refuzat să depună mărturie în timpul procesului.
Juraţii au vizionat imaginile surprinse de camerele de supraveghere cu Mitchell sosind la locuinţa lui Chong din Wembley, în nord-vestul Londrei, cu o valiză mare şi albastră, în dimineaţa zilei de 11 iunie anul trecut. După 5 ore, femeia a ieşit cu valiza ce părea mai voluminoasă şi mai grea, relatează Sky News.
După ce chiriaşul lui Mee Kuen Chong a raportat dispariţia acesteia, Mitchell a susţinut că aceasta a plecat în vizită la nişte prieteni de familie, „undeva aproape de ocean”.
Acuzarea a declarat că Mitchell a depozitat rămăşiţele femeii în grădina casei în care locuia alături de mama sa pensionară până la 26 iunie, când a pus valiza într-o maşină pe care o închiriase şi a plecat în Devon. Pe drum, Mitchell a fost nevoită să intre cu maşina într-o benzinărie după ce i-a explodat o roată. Un angajat de acolo a descris un „miros ciudat, de mucegai” în interiorul vehiculului.
Apoi, femeia a aruncat corpul şi capul lângă Bennett Road, în Salcombe. Cadavrul decapitat al lui Chong a fost găsit de turişti a doua zi, iar craniul ei a fost recuperat la câţiva metri de cadavru.
O examinare post-mortem a confirmat că Chong a suferit o fractură de craniu, alături de alte leziuni care dovedesc o agresiune.
Mitchell şi Chong s-au cunoscut la biserică. Au schimbat mai multe mesaje despre renovarea casei lui Mitchell. Jemma Mitchell a decis să îşi ucidă victima după ce aceasta a renunţat să îi dea cele 200.000 de lire sterline pentru a plăti renovarea casei.
Judecătorul a declarat că Chong avea un „istoric serios de boli mintale”, lua medicamente antipsihotice şi era „deosebit de vulnerabilă, atât mental, cât şi fizic” înainte de a muri.
De asemenea, Mitchell „a învăţat anatomie” şi „a avut experienţă în disecţia de corpuri umane”.
În urma condamnării, inspectorul şef detectiv Jim Eastwood, care a condus ancheta, a declarat că există încă întrebări care rămân fără răspuns: de ce a păstrat cadavrul timp de două săptămâni, de ce a decapitat-o, de ce a depus rămăşiţele ei în Salcombe.
„Ceea ce ştim este că acestea au fost acte malefice săvârşite de o femeie malefică, iar singurul motiv a fost, în mod clar, unul de câştig financiar”, a spus acesta.