Prinţul moştenitor saudit susţine că Israelul comite „genocid” în Gaza

Publicat: 12 11. 2024, 11:43
Actualizat: 12 11. 2024, 11:45

Mohammed bin Salman a vorbit la un summit al liderilor musulmani şi arabi, condamnând atacurile israeliene asupra Fâşiei Gaza, Libanului şi Iranului, potrivit BBC. De asemenea, liderul saudit a cerut retragerea totală a Israelului din Cisiordania şi Gaza, dar şi abţinerea de la noi atacuri asupra Iranului.

Reacţia dură arată o îmbunătăţire a relaţiilor dintre Riad şi Teheran, susţin specialiştii. De asemenea, aceasta apare la puţin timp după ce Donald Trump a câştigat alegerile prezidenţiale din SUA. Trump este un susţinător al israelienilor, iar victoria sa a fost primită cu bucurie în Israel.

Liderii din Golf sunt conştienţi de apropierea lui de Israel, dar au şi ei relaţii bune cu el şi doresc ca Trump să-şi folosească influenţa pentru încetarea conflictelor din Asia.

În plus, în Arabia Saudită, Donald Trump este văzut mai bine decât Joe Biden, opinia fiind influenţată de oamenii de afaceri.