Ordinea de zi a şedinţei a fost respinsă cu 194 împotrivă, 181 pentru, o abţinere, iar trei nu au votat. Urmează o întâlnire a liderilor grupurilor parlamentare şi posibil o nouă şedinţă a Birourilor reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului.
Preşedintele Camerei Deputaţilor Marcel Ciolacu a susţinut că, în aceste condiţii, moţiunea nu mai poate fi votată sâmbătă.
„O să hotărâm împreună. La ultima şedinţă a Birourilor reunite am hotărât că totuşi o să facem unul luni. Acum s-a terminat, nu mai este posibil votul sâmbătă, pentru că trebuiesc, constituţional, trei zile”, a explicat Marcel Ciolacu, imediat după vot.
Ciolacu: Matematic PSD a pierdut majoritatea. Nu s-a aprobat ordinea de zi astăzi
Preşedintele Camerei Deputaţilor Marcel Ciolacu a declarat că PSD a pierdut matematic majoritatea în Parlament, ordinea ne zi pentru citirea moţiunii de cenzură neputând fi adoptată în plenul de miercuri, ceea ce însemnă că opoziţia a votat împotriva susţinerii moţiunii de cenzură.
El a afirmat că premierul Viorica Dăncilă nu ar trebui să îşi dea demisia.
„Matematic s-a pierdut majoritatea. Nu s-a aprobat ordinea de zi azi”, a declarat Marcel Ciolacu, după şedinţa Parlamentului, în care trebuia să fie citită moţiunea de cenzură.
Preşedintele Camerei Deputaţilor a adăugat că Viorica Dăncilă nu ar trebui să demisioneze în aceste condiţii.
„Nu, dărâmarea unui guvern se face prin moţiune de cenzură. Ăsta a fost un vot pe ordinea de zi. Guvernul a plecat când va trece moţiunea”, a afirmat Ciolacu.
Moţiunea de cenzură nu va mai fi citită în plenul reunit de miercuri, după ce ordinea de zi a şedinţei a fost respinsă.
Ordinea de zi a şedinţei a fost respinsă cu 194 împotrivă, 181 pentru, o abţinere, iar trei nu au votat. Urmează o întâlnire a liderilor grupurilor parlamentare şi posibil o nouă şedinţă a Birourilor reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului.