Şeful Serviciului Salvamont Buşteni, Gheroghe Haiduc, a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX că la munte a nins în noaptea de joi spre vineri şi continuă să ningă, astfel că zăpada care s-a aşternut peste stratul de zădadă şi gheaţă deja existent s-ar putea disloca în orice moment, existând riscul de producere a avalanşelor.
Haiduc a precizat că riscul de avalanşe există pe toate văile din Munţii Bucegi şi le reaminteşte turiştilor că în această perioadă toate traseele montane sunt închise.
La începutul acestei săptămâni, un alpinist experimentat, membru al Clubului Alpin Român, şi-a pierdut viaţa, după ce a alunecat pe zăpadă în timp ce urca către platoul Bucegi pe un traseu din Valea Albă.
De asemenea, în urmă cu câteva săptămâni, o turistă a murit în Munţii Baiului după ce a fost surprinsă de o avalanşă, iar la o săptămână de la acest incident mai mulţi schiori au fost surprinşi de o avalanşă în Bucegi.