Războiul din Ucraina, ziua 244. Ucraina se teme că Rusia plănuieşte un atac sub steag fals / SUA ar putea livra Ucrainei sisteme antiaeriene avansate de tip HAWK / Putin vrea o mai bună coordonare a Zelenski cere de la UE 38 de miliarde de dolari pentru 2023
UPDATE 23:00 Rusia a informat Statele Unite că va organiza exerciţii ale forţelor nucleare
Administraţia de la Moscova a informat Washingtonul în legătură cu planul de organizare a unor exerciţii ale forţelor nucleare strategice, anunţă Departamentul american al Apărării, conform agenţiei Reuters.
„Statele Unite au fost înştiinţate şi, aşa cum am evidenţiat anterior, acesta este un exerciţiu anual de rutină efectuat de Rusia”, a declarat marţi seară generalul american Patrick Ryder, purtătorul de cuvânt al Pentagonului.
„Din acest punct de vedere, Rusia se conformează obligaţiilor anuale în materie de control al armamentului şi angajamentelor în materie de transparenţă, de aceea transmite această înştiinţare”, a subliniat oficialul american, fără a oferi detalii despre programul exerciţiilor strategice ruse, care probabil vor include teste cu rachete balistice.
UPDATE 22:00 Stoltenberg: Moscova „îi acuză pe alţii pentru ceea ce intenţionează să facă ea însăşi”
Avertismentul Rusiei potrivit căruia Ucraina se pregăteşte să folosească o bombă radiologică se potriveşte cu istoricul de înşelăciune al Moscovei, care „îi acuză pe alţii pentru ceea ce intenţionează să facă ea însăşi”, a declarat şeful NATO într-un interviu.
„Rusia continuă să acuze în mod fals Ucraina că pregăteşte şi fabrică o bombă murdară”, a declarat Jens Stoltenberg în timpul unei vizite pe portavionul american USS George HW Bush în Mediterana. „Este absurd, pentru că de ce ar folosi Ucraina o bombă murdară pe teritoriile pe care vrea să le elibereze?”.
UPDATE 21:00 Un oficial ucrainean le cere refugiaţilor să nu se întoarcă în ţară în această iarnă
Refugiaţii care au fugit în urma invaziei Rusiei în Ucraina ar trebui să rămână în străinătate în această iarnă din cauza crizei energetice create de bombardamentele Moscovei asupra infrastructurii critice, a declarat un ministru ucrainean.
Într-un interviu difuzat marţi la televiziunea naţională ucraineană, vicepremierul Iryna Vereshchuk le-a spus ucrainenilor care se adăpostesc în prezent în străinătate că ar trebui să aştepte până la primăvară înainte de a se întoarce în Ucraina.
„Am vrut să le cer acestora să nu se întoarcă. Trebuie să supravieţuim iernii”, a spus ea.
UPDATE 20:00 Ucraina se teme că Rusia plănuieşte un atac sub steag fals
Ucraina a declarat că afirmaţiile persistente ale Rusiei potrivit cărora Kievul intenţionează să detoneze o bombă murdară fac să pară că Moscova însăşi plănuieşte să desfăşoare o operaţiune sub steag fals şi că Ucraina nu a avut niciodată planuri de a dezvolta o bombă murdară.
Ministrul de externe, Dmytro Kuleba, a declarat într-o conferinţă de presă că experţii de la organismul de supraveghere nucleară al ONU vor sosi în curând în Ucraina şi vor primi acces deplin şi a cerut Moscovei să dea dovadă de aceeaşi transparenţă ca şi Ucraina, potrivit Reuters.
UPDATE 19:00 Activele ruseşti şi ale oligarhilor ruşi reprezintă un „vas imens de aur”
Prim-ministrul polonez Mateusz Morawiecki a declarat că activele ruseşti şi ale oligarhilor ruşi reprezintă un „vas imens de aur” care ar trebui folosit pentru reconstrucţia Ucrainei.
„Trebuie să ne asigurăm că infractorul plăteşte pentru reconstrucţie. Rusia ar trebui să plătească Ucrainei daunele de război, reparaţiile de război”, a declarat Morawiecki marţi, la o conferinţă de la Berlin, în cadrul căreia se lucrează pentru a obţine sprijin internaţional în vederea finanţării reabilitării postbelice a Ucrainei.
El a mai spus că Europa a fost „într-o oarecare măsură, un tigru de hârtie” şi că este mult mai puternică decât Rusia.
UPDATE 18:00 Vladimir Putin a declarat că Rusia trebuie să accelereze procesul de luare a deciziilor în legătură cu „campania militară” din Ucraina
UPDATE 17:20 Ucraina cere excluderea Rusiei din FIFA şi UEFA
UPDATE 17:00 FMI estimează că Ucraina va avea nevoie de trei-cinci miliarde de dolari pe lună în 2023
UPDATE 16:50 Statele Unite ar putea livra Ucrainei sisteme antiaeriene avansate de tip HAWK
UPDATE 16:30 Preşedintele Germanei Frank-Walter Steinmeier, care a sosit astăzi în Ucraina pentru prima dată de la începutul războiului, a petrecut o oră şi jumătate într-un adăpost antiaerian
UPDATE 15:45 Forţele ucrainene şi-au continuat marţi înaintarea împotriva armatei ruse în regiunea Herson de sud, au împins mercenarii ruşi din Bakhmut în estul Doneţk şi au câştigat un nou avânt la Lugansk, unde au ocupat o autostradă cheie între oraşele Kreminna şi Svatove
UPDATE 15:00 Zelenski a cerut UE 38 de miliarde de dolari pentru 2023
UPDATE 14:50 Ministerul rus al Apărării susţine că forţele sale au respins atacurile ucrainene în sudul regiunii Kherson şi în estul regiunii Luhansk din Ucraina
UPDATE 14:00 Solicitarea lui Macron ca Papa Francisc să-i sune pe Putin şi Biden a atras o reacţie mixtă din partea Moscovei
UPDATE 13:30 Experţii Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomica (AIEA) sunt aşteptaţi să sosească în curând în Ucraina pentru a inspecta două facilităţi nucleare
Delegaţia o să clarifice faptul că Ucraina nu are „bombe murdare” şi nici nu intenţionează să dezvolte aşa ceva, anunţă Dmitro Kuleba, ministrul de externe al Ucrainei
UPDATE 12:30 Ursula von der Leyen, preşedinta Comisiei Europene, a vorbit despre necesitatea de a ajuta Ucraina în reconstrucţia sa, în special în ceea ce priveşte aderarea ţării la Uniunea Europeană
UPDATE 12:00 15 lovituri ruseşti în ultima zi: şapte persoane ucise în regiunea Doneţk
UPDATE 11:00 Preşedintele german vizitează Ucraina pentru prima dată de la invazia Rusiei
UPDATE 10:00 Bombe ruseşti pe Nikopol, noaptea
Forţele ruse au bombardat aseară districtul Nikopol, în regiunea Dnipropetrovsk (sud), potrivit şeful administraţiei militare regionale, Valentin Reznichenko, relatează Telegram, potrivit Ukrinform. „Au folosit Grad Mlrs (sisteme de rachete cu lansare multiplă), artilerie grea şi drone kamikaze. Trei comunităţi – Nikopol, Marhanets şi Myrove – au intrat sub focul inamicului”, a scris Reznichenko. Potrivit informaţiilor preliminare, nu sunt răniţi sau victime, dar au fost avariate case, maşini şi o reţea de apă. În alte zone ale regiunii s-au auzit sirene antiaeriene toată noaptea, dar nu au fost atacuri.
UPDATE 09:50 Serviciile britanice: Rusia nu reuşeşte să menţină superioritatea aeriană
„Rusia încă nu este în măsură să menţină o superioritate aeriană adecvată pentru a asigura în mod fiabil un sprijin aerian apropiat eficient lângă linia frontului, iar muniţia sa de artilerie se epuizează”. Acesta este ceea ce susţine serviciile de informaţii britanice în actualizarea sa despre războiul din Ucraina, subliniind că „comandantii ruşi probabil recurg din ce în ce mai mult la misiuni de atac cu risc ridicat cu elicoptere, fiind una dintre puţinele opţiuni disponibile pentru a oferi sprijin strâns trupelor. în luptă”. . Printre altele, serviciile de informaţii amintesc că Rusia a pierdut până acum „cel puţin 23 de elicoptere de atac Ka-52 Hokum”, egal cu 25% din cele 90 de avioane Ka-52 ale Forţelor Aeriene Ruse aflate în serviciu şi aproape jumătate din pierderile totale ale elicoptere în războiul din Ucraina
UPDATE 09:30 AIEA: doi inspectori în incinta uzinei Zaporojie
Directorul general al Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA), Rafael Grossi, va trimite în următoarele zile inspectori la două centrale ucrainene pentru a „identifica orice activităţi şi materiale nucleare nedeclarate”, transmite Ukrinform. Şeful AIEA a subliniat că agenţia a inspectat una dintre aceste locaţii în urmă cu o lună (centrala Zaporojie), subliniind că „nu au fost găsite active sau materiale nucleare nedeclarate”. Ieri, ministrul de Externe ucrainean Dmitro Kuleba i-a cerut lui Grossi să trimită experţi la centralele nucleare ale ţării, pentru a respinge afirmaţiile Rusiei că Ucraina intenţionează să folosească o „bombă murdară”.
UPDATE 08:20 Zelenski: Dacă Moscova a decis să folosească bomba atomică, o va face
„Dacă Rusia a decis să folosească bomba atomică, o va face, indiferent de ce se întâmplă pe câmpul de luptă. De aici şi importanţa presiunilor comunităţii internaţionale”, a spus preşedintele ucrainean Volodimyr Zelenski într-un interviu acordat oentru „Corriere della Sera”. „La urma urmei, nu putem condiţiona dreptul de a ne apăra pământul de ameninţarea nucleară. Un şantaj inacceptabil. Dacă ar fi aşa, mâine Rusia ar putea ameninţa întreaga lume şi ar putea avansa în Occident, ar putea cuceri, de exemplu, ţările baltice, pentru a reconstrui vechea URSS”.
UPDATE 09:00 Excalibur bagă frica în ruşi
UPDATE 08:00 Kuleba a discutat cu Blinken
Ministrul ucrainean de externe, Dmtro Kuleba, a făcut cunoscut pe Twitter că a avut o discuţie „detaliată şi sinceră” cu secretarul de stat american Anthony Blinken „cu privire la modalităţile de a pune capăt şantajului nuclear al Rusiei”. „Suntem recunoscători pentru afirmarea sprijinului neclintit al Statelor Unite, indiferent de circumstanţe. Solidaritatea euro-atlantică cu Ucraina este esenţială. Ne-am concentrat, de asemenea, pe livrările de apărare antiaeriană şi muniţie”, a adăugat Kuleba.
UPDATE 07:00 Rusia: Utilizarea bombelor murdare, parte din terorismul nuclear de la Kiev
Rusia intenţionează să ridice astăzi acuzaţia la Consiliul de Securitate al ONU că Ucraina plănuieşte un atac cu „bombe murdare” şi l-a îndemnat pe secretarul general Guterres să facă tot posibilul pentru a „preveni producerea acestei crime odioase”. „Vom considera folosirea bombelor murdare de către regimul de la Kiev ca un act de terorism nuclear”, a scris ambasadorul Moscovei la ONU, Vassily Nebenzia, într-o scrisoare către Guterres şi Consiliul de Securitate.
UPDATE 06:00 Moscova: Nu avem nicio intenţie să folosim arme nucleare
„Pe fondul campaniei de propagandă anti-rusă desfăşurată de ţările occidentale, dorim să subliniem că Federaţia Rusă nu a intenţionat şi nu intenţionează să folosească arme nucleare în Ucraina. Nici conducerea ţării noastre şi nici Ministerul Apărării nu au vorbit despre posibilitatea utilizării acestor arme”, a scris, într-o scrisoare, Reprezentantul Permanent al Moscovei la ONU, Vasily Nebenzia, către secretarul general Antonio Guterres. Ria Novosti relatează, precizând că a putut vedea documentul oficial,
UPDATE 05:00 30 de deputaţi democraţi îi scriu lui Biden
Mai mulţi membri liberali ai Camerei i-au cerut preşedintelui american Joe Biden să schimbe cursul strategiei sale pentru Ucraina şi să urmărească diplomaţia directă cu Rusia, pentru a pune capăt conflictului. CNN precizează că, în scrisoare, cei 30 de semnatari au lăudat eforturile lui Biden de a sprijini Ucraina evitând implicarea directă a SUA pe teren, dar sugerează o încercare mai energică de a pune capăt războiului prin diplomaţie, spunând că este necesar să se prevină un conflict lung şi obositor.
UPDATE 04:00 SUA: Vom sprijini Ucraina, dar nu vom intra în război
Statele Unite vor sprijini Ucraina, dar nu vor intra în război. Purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Ned Price, a reiterat acest lucru. „Vom fi alături de Ucraina”, dar, aşa cum a spus în repetate rânduri preşedintele Joe Biden, Statele Unite „nu vor intra în război. Cel mai important lucru pe care îl putem face este să oferim sprijin „pentru ca Kievul să poată sta la o eventuală masă de negocieri într-o poziţie de forţă. „Nu există nicio schimbare în poziţia americană – a adăugat Price -. Preşedintele a fost clar: nu vom intra şi nu vom încerca să intrăm în război cu Rusia”.
UPDATE 03:00 Rusia cere o reuniune a Consiliului de Securitate al ONU cu privire la bomba murdară
Rusia a cerut Consiliului de Securitate al ONU să abordeze astăzi problema „bombei murdare” pe care Kievul se pregăteşte să o folosească ca „provocare” în conflictul din Ucraina. Acest lucru a fost raportat de o sursă pentru Tass. Anterior, reprezentantul adjunct al Rusiei la ONU, Dmitri Polianski, a declarat presei: „Această informaţie continuă să vină, vrem să o furnizăm, ne aşteptăm ca secretarul general să se ocupe de ea.
UPDATE 02:00 Moscova: Respingem acuzaţiile privind furnizarea de drone iraniene
„Încă o dată, respingem categoric invenţiile absolut lipsite de temei ale ţărilor occidentale cu privire la presupusele livrări de drone iraniene către Rusia, cu încălcarea Rezoluţiei 2231 a Consiliului de Securitate al ONU”, a declarat Konstantin Vorontsov, director adjunct al Departamentului pentru Neproliferare şi Controlul Armelor al Ministerului de Externe al Rusiei, potrivit Ria Novosti.
UPDATE 01:00 SUA: vor exista consecinţe asupra Rusiei folosind bombe murdare
Vor exista consecinţe dacă Rusia va folosi „bomba murdară” sau orice altă armă nucleară. Purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat al SUA, Ned Price, a spus, subliniind că războiul din Ucraina se va încheia doar prin diplomaţie, dar aceasta necesită ca ambele părţi să fie „gata” să se angajeze.