Băsescu insistă ca maghiarii să înveţe limba română ca pe o limbă străină

Publicat: 09 08. 2007, 20:27
Actualizat: 05 11. 2012, 16:06

"O metodă românească este să-i înveţi pe copiii care nu ştiu limba română să şi-o însuşească cu plăcere. A-i lăsa să ajungă maturi, să fie cu viitorul închis pentru că nu ştiu limba română şi să nu poată să muncească la Cluj, Timişoara, la Iaşi, oriunde pe teritoriul ţării, înseamnă de fapt a fi antiromân şi a nu le da şanse să beneficieze de aceleaşi drepturi ca toţi cetăţenii acestei ţări", a spus Băsescu.

Băsescu a mai spus că a stat de vorbă cu foarte multe persoane din judeţele Harghita şi Covasna, aceştia susţinând că, deoarece nu cunosc limba română, copiii au şanse mult reduse.

Preşedintele Traian Băsescu a făcut şi miercuri o declaraţie în care a susţinut necesitatea introducerii unui sistem special de predare a limbii române pentru copiii maghiari, ca şi cum limba română ar fi o limbă străină pentru ei.