„Îmi exprim regretul profund şi sincer faţă de dispariţia domnului profesor doctor Alexandru Pesamosca. Profesorul Alexandru Pesamosca a fost unul dintre cei mai reputaţi chirurgi pediatri pe care i-a dat medicina românească şi un dascăl respectat care a instruit generaţii întregi de medici. Va rămâne în amintirea şi inimile noastre ca «Îngerul păzitor» al micilor pacienţi pe care i-a îngrijit şi i-a iubit pe parcursul a 60 de ani de carieră strălucită. Dumnezeu să îl odihnească!”, scrie Ritli Ladislau în mesajul transmis printr-un comunicat de presă.
Alexandru Pesamosca a decedat în noaptea de miercuri spre joi, la Spitalul „Marie Curie”. Decesul a avut loc în jurul orei 2.00, în Clinica de ortopedie din cadrul spitalului, potrivit unor apropiaţi ai familiei profesorului.
„Dorinţa profesorului Pesamosca a fost să se sfârşească în locul pe care l-a iubit foarte mult, în locul lui de muncă, care-i devenise şi casă”, potrivit aceloraşi apropiaţi ai familiei.
Profesorul fusese transferat de la Spitalul Floreasca în urmă cu câteva zile. El fusese internat în unitatea sanitară în 18 iunie pentru că respira greu şi avea o durere în piept.
Gabriel Smarandache, managerul spitalului „Marie Curie”, a declarat, pentru MEDIAFAX, că trupul profesorului va fi depus, joi, în capela bisericii Cuviosul Stelian şi Sfântul Nicolae-Brâncoveanu din curtea spitalului, iar vineri în sala de consiliu a Facultăţii de Medicină „Carol Davila”.