Consiliul Concurenţei are în derulare o investigaţie, declanşată din oficiu, privind posibile înţelegeri între companii active în sectorul serviciilor de întreţinere şi reparare a autovehiculelor prin stabilirea preţurilor, discounturilor şi a altor condiţii de tranzacţionare.
Anul trecut Consiliul Concurenţei a efectuat inspecţii inopinate la sediile unor companii din sectorul auto, precum şi la sediile unor societăţi de asigurare.
Investigaţia, ce ar urma sa se finalizeze în prima parte a anului viitor, vizează posibile practici anticoncurenţiale privind serviciile de reparare a autovehiculelor asigurate şi de aici interacţiunea pieţei de reparaţii cu piaţa pe care activează societăţile de asigurare.