Schimb dur de replici între Onţanu şi Paleologu, în faţa clădirii în flăcări
În prezenţa presei, a primarului Capitalei, Sorin Oprescu, şi a premierului Emil Boc, Onţanu i-a reproşat lui Paleologu că Ministerul Culturii a eliberat avize pentru construirea clădirii respective.
"Eu am eliberat avize?? Nu ştiţi ce vorbiţi!" a replicat Paleologu, care l-a acuzat, la rândul său, pe edilul sectorului 2 că reprezentanţii Primăriei au semnat pentru eliberarea avizelor respective.
Discuţia dintre cei doi a fost întreruptă de intervenţia promptă a premierului Emil Boc, care a catalogat incidentul, în particular, adresându-se primarului Capitalei, ca fiind "penibil" şi "nelalocul său".
"Este penibil! Nu este momentul pentru aşa ceva", i-a spus Boc lui Sorin Oprescu, după care a întrerupt declaraţiile ministrului Culturii pe care le făcea presei, trăgându-l de mână şi întrebându-l dacă a fost în biserică (n.r. – Biserica Armenească).
Ministrul Culturii a răspuns că a fost în biserică, a văzut care este situaţia şi că a fost la faţa locului încă de la începutul incendiului.