„Coşmarul din Gaza intră acum în al doilea an, unul atroce şi abominabil. A fost un an marcat de crize. Criză umanitară. Criza politică. Criză diplomatică. Şi o criză morală”, a declarat Antonio Guterres, citat de Al Jazeera.
Guterres a criticat uciderea jurnaliştilor şi a lucrătorilor umanitari şi a menţionat că i-a scris lui Netanyahu pentru a-şi „exprima îngrijorarea profundă” cu privire la proiectul de lege care ar putea împiedica UNRWA să opereze în Gaza.
„Marea majoritate a celor ucişi făceau parte din coloana vertebrală a operaţiunilor de ajutor umanitar din Gaza – UNRWA”, a spus el. „În mijlocul acestor tulburări, UNRWA este mai indispensabilă ca niciodată, de neînlocuit”. De asemenea, el a avertizat că „din punct de vedere operaţional, legislaţia ar putea provoca o lovitură devastatoare pentru răspunsul umanitar internaţional din Gaza”.
Guterres a „condamnat ferm” toate încălcările dreptului internaţional umanitar în Gaza şi a cerut din nou eliberarea captivilor deţinuţi de Hamas.
„Dreptul internaţional nu este ambiguu: civilii de pretutindeni trebuie respectaţi şi protejaţi, iar nevoile lor esenţiale trebuie satisfăcute, inclusiv prin asistenţă umanitară”, a spus el. „Niciun loc nu este sigur în Gaza şi nimeni nu este în siguranţă”.
În iulie, parlamentul israelian a dat aprobare preliminară unui proiect de lege care declară UNRWA o organizaţie teroristă şi propune întreruperea relaţiilor cu aceasta, Israelul acuzând-o că ar colabora cu Hamas, acuzaţie negată vehement de agenţie.