Singurele paturi de terapie intensivă COVID sunt libere în Bihor şi la Satu Mare
Conform datelor existente în aplicaţia alerte.ms, la nivel naţional există 1.748 de paturi de ATI destinate pacienţilor COVID-19. În Bucureşti sunt avizate de DSP 392 paturi de ATI pentru pacienţii de COVID-19.
De asemenea, pe lângă cele 1.748 de paturi, la nivel naţional există o rezervă operaţională de 154 paturi ATI destinate pacienţilor de COVID-19. Aceste paturi sunt activate, în dinamică, acolo unde numărul pacienţilor ATI depăşeşte capacitatea secţiilor principale.
Joi, 1.881 de paturi ATI sunt ocupate la nivelul întregii ţări.
La nivel naţional, la acest moment sunt disponibile două paturi libere de ATI, unul în judeţul Bihor, respectiv unul în judeţul Satu Mare, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiţii medicale care sunt şi confirmate cu SARS-COV-2.