Suceava: Patru hoţi prinşi la furat într-un magazin au fugit cu o maşină pe care apoi au incendiat-o

Publicat: 02 03. 2011, 14:52
Actualizat: 06 11. 2012, 13:42

Potrivit Poliţiei Judeţene Suceava, o femeie din Gura Humorului a anunţat, miercuri, în jurul ore 03.00, că patru persoane i-au spart magazinul şi au furat din interior detergenţi şi scutece în valoare de aproximativ 6.000 de lei.

Din primele cercetări s-a stabilit că în jurul orei 02.30 administratorul magazinului a primit pe telefonul mobil o alarmă de efracţie, iar împreună cu patroana unităţii a mers la faţa locului. Cei doi au găsit acolo patru persoane care furau bunuri din magazin şi le încărcau într-o autoutilitară înmatriculată în Italia.

Între proprietarii magazinului şi hoţi a avut loc o altercaţie, după care ultimii au dispărut imediat de la faţa locului cu autoutilitara folosită, care a fost găsită ulterior la intrarea în comuna Mănăstirea Humorului, arsă în totalitate, cu tot cu bunurile furate.

Conform sursei citate, pentru stingerea incendiului izbucnit la maşină au intervenit pompierii din Gura Humorului, care au stabilit că incendierea autovehiculului a fost intenţionată.