- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (13.09.2019, 11:19)
- Departamentul Social - Mediafax
Taxiurile din zona aeroporturilor, verificate de poliţie: Un şofer a fost depistat fără pemis/ Ce amenzi au fost aplicate
Poliţiştii au verificat taxiurile din zona aeroporturilor din ţară şi, pentru neregulile depistate, au reţinut 7 permise de conducere, au retras 9 certificate de înmatriculare şi au constatat că un şofer nu avea permis de conducere şi alţi doi consumaseră alcool. Amenzile sunt de peste 64.500 lei.
Urmărește
110 afișări
Taxiurile din zona aeroporturilor, verificate de poliţie: Şofer depistat fără permis şi amenzi aplicate
„Direcţia de Poliţie Transporturi şi Direcţia Rutieră au organizat o acţiune de control privind legalitatea desfăşurării transportului în regim „TAXI” şi „în regim de închiriere”, în zona aeroporturilor din România. În intervalul 11 - 12 septembrie, poliţiştii au verificat 458 de autovehicule şi legitimat 362 de persoane, fiind aplicate 161 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 64.500 de lei”, informează IGPR.
Din totalul sancţiunilor, 37 au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 38/2003 privind transportul de persoane în regim de taxi şi în regim de închiriere, 121 pentru încălcarea normelor privind circulaţia pe drumurile publice şi 2 la alte acte normative.
„Ca măsuri complementare, poliţiştii au reţinut 7 permise de conducere, iar pentru defecţiuni tehnice sau dotări suplimentare nepermise de lege, au fost retrase 9 certificate de înmatriculare. De asemenea, poliţiştii au constatat 3 infracţiuni, dintre care una de conducerea unui vehicul fără permis de conducere - faptă prevăzută de articolul 335 alineatul (1) din Codul penal şi două infracţiuni de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe - faptă prevăzută de articolul 336 alinentul (1) din Codul penal”, mai arată sursa citată.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ciolacu a venit în Parlament cu facturile pentru zborurile private la Nisa cu o aeronavă Nordis
-
Propunerea de suspendare din funcţie a preşedintelui Iohannis, respinsă de Birourile Parlamentare Reunite
-
Trump avertizează Iranul cu privire la o „anihilare totală” în cazul unei tentative de asasinat
La controale au participat specialişti din cadrul Registrului Auto Român, jandarmi şi poliţişti locali.
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Digi RCS-RDS, anunțul începutului de februarie. Oferă acest smartphone de ultimă generație tuturor abonaților din România
CANCAN.RO
Localitatea din România în care o casă se vinde cu doar 3.800€. Condiția bizară pe care trebuie să o îndeplinești
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe