Telecomunicaţii CFR va efectua lucrările de semnalizare numai la Autostrada Soarelui
"Nu este adevărat că am dat un ordin. A fost o intenţie care nu s-a concretizat", a declarat agenţiei MEDIAFAX ministrul Orban, referindu-se la acuzaţiile senatorului PD Radu Berceanu.
Berceanu a declarat joi că instalarea sistemelor de semnalizare şi telefonie pe autostrăzi a fost încredinţară Companiei de Telecomunicaţii CFR, deşi licitaţia a fost câştigată de firma spaniolă Telvent, ulterior "fiindu-i retrasă lucrarea "din motive deloc clare şi legale".
Fostul ministru al Transporturilor a mai afirmat că Orban ar fi dat o dispoziţie prin care toate lucrările de acest gen pentru autostrăzi să fie încredinţate direct către Compania de Telecomunicaţii CFR, fără a se mai organiza licitaţii.
Orban a afirmat că există posibilitatea legală de a transfera contractul către CFR Telecomunicaţii.
"Pentru că avem un termen de respectat pentru repunerea în funcţiune a sistemului de semnalizare şi pentru că există posibilitatea legală de a acorda dreptul de a încredinţa direct contractul unei firme aflate în subordinea ministerului, am decis preluarea acestuia de către CFR Telecomunicaţii", a spus Orban.
În opinia ministrului Transporturilor, senatorul Radu Berceanu ar trebui să se consulte mai serios înainte de a da declaraţii publice şi să nu mai vorbească "după ce îi zice vreo secretară".
Totodată Orban îi solicită lui Berceanu să explice de ce timp opt luni, perioadă în care a fost ministru al Transporturilor, nu a fost interesat de sistemul de monitorizare a autostrăzii.