Pacienţii evacuaţi de la „Matei Balş”. Spitalul Marius Nasta a primit 4 pacienţi, 2 sunt în stare mai gravă

Publicat: 29 01. 2021, 09:31
Actualizat: 29 01. 2021, 09:50

„Au fost aduse 4 persoane, 2 femei şi 2 bărbaţi, cu vârsta de 62-89 de ani. Sunt conştienţi, sunt prezenţi, însă 2 dintre persoane sunt în stare gravă la ATI. (…) Spitalul mai are disponibile 32 de locuri COVID, a precizat Mahler.

Directoarea spitalului spune că, din cauza epidemiei COVID şi a numărului mare de pacienţi, instalaţiile electrice şi de oxigen ale spitalelor sunt suprasolicitate. „Consumul de oxigen nu a mai fost atât de mare, este necesară o infrastructură nouă”, a spus Mahler.

VEZI PRIMELE IMAGINI AICI

Un incendiu a izbucnit în vineri dimineaţă într-un corp de clădire al spitalului Matei Balş. Au fost evacuaţi în jur de 120 de pacienţi. Iniţial autorităţile au anunţat trei victime, iar un pacient în stare gravă a fost intubat, dar a murit şi el.