Un echipaj SMURD din cadrul Staţiei de pompieri Câmpeni, în cooperare cu o ambulanţă SAJ cu medic, au fost solicitaţi să intervină în localitatea Scărişoara, la un caz medical (persoană inconştientă).
Din cauza drumului greu accesibil şi a zonei înzăpezite au fost suplimentate forţele de intervenţie cu 1 APIC şi 1 UTV(autoşenilată) de la Staţia de Pompieri Câmpeni, pentru facilitarea accesului echipajelor medicale la locul solicitării şi transportul persoanei la ambulanţă.
Persona a fost preluată de către pompierii militari şi predată echipajelor medicale. Era vorba despre o persoană de sex feminin, de aproximativ 33 ani, care a născut în urmă cu trei zile, în a şaptea lună de sarcină.
Femeii i s-au acordat îngrijiri medicale de către echipajul SAJ cu medic. Femeia a intrat în stop cardio-respirator, au început manevrele de resuscitare de către echipajul SAJ, dar nu a răspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decesul.
A fost preluat de către echipajul SMURD Câmpeni şi nou-născutul, în vârstă de 3 zile, în vederea evaluării medicale al acestuia. Sugarul va fi transportat la CPU Câmpeni de către echipajul SMURD. Acesta este conştient, fără probleme medicale.